O mnie

Marcin Bałczewski (ur. 1981 w Łodzi) – polski pisarz, wykładowca, animator kultury, dziennikarz, fotoreporter, recenzent komiksów, autor literatury postmodernistycznej i nadrealistycznej. Jego twórczość porównywana jest do twórczości m.in. Calvino, Borgesa, Cortazara i Bartha.

 

Prozę publikował w „Lampie i Iskrze Bożej”, „Twórczości”, „Portrecie”,”Nowym Napisie”, „Toposie”, „fo:pa”, „Ricie Baum”, „Pograniczach”, „Kresach”, „Arteriach”, „Frazie”, „Korespondencjach z Ojcem”, a także „Cegle”, „eleWatorze”, „Obrzeżach”, „Wyspie”, „Fabulariach”, „Wakacie”, „Techstach”, „Nowym Napisie”, „Migotaniach, przejaśnieniach”, „Red.dzie”, „Lampie” i na stronie pisma „Opcje”.

 

Współpracownik pism „Zabudowa Trawnika” i „Puzdro”. Członek redakcji „eleWatora” (zajmuje się działem komiksu) oraz sekretarz „Tygla Kultury”. Nominowany do nagrody Fundacji Kultury „Promocja najnowszej literatury polskiej” (2007 i 2008). Autor czterech książek prozatorskich: W poszukiwaniu straconego miejsca (Łódź, 2002), Malone (Szczecin, 2010), Ewa Morales de Nacho Lima (Szczecin, 2013), „Fugazi” (Poznań, 2019). Stypendysta Dagny Willi Decjusza (2011), MKiDN „Młoda Polska” (2013), Miasta Łodzi w kategorii literatura (2015) i Stypendium Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (2018). Mieszka w Łodzi.

 

Prekursor działań łączących literaturę i internet, m.in. założyciel pierwszego w Polsce portalu prozatorskiego (Forum Prozatorskie), współorganizator zlotów autorów internetowych, pomysłodawca i wydawca antologii literatury umieszczanej w internecie.

 

Jako dziennikarz współpracował z wieloma pismami, był również pierwszym redaktorem naczelnym (liderem lokalizacji) MM Mojego Miasta Łódź. Fotografie jego autorstwa pojawiały się m.in. w „Dzienniku Łódzkim Polska The Times”, „Gazecie Wyborczej”, „Kronice miasta Łodzi”, „Kwartalniku Artystyczno-Literackim Arterie”, „Tyglu Kultury”, „Dwutygodniku”, w programach TVN, TVN Style oraz serwisach „MMLodz”, „DDLodz” i „Plaster Łódzki”.

 

Zajmuje się krytyką komiksową w pismach artystyczno-literackich, takich jak „eleWator”, „Tygiel Kultury”, „Arterie” czy „Afront”.

 

Pomysłodawca wielu akcji animacyjnych na terenie Łodzi, między innymi przeglądu muzycznego „Łódzka Noc Muzyki”, a także serwisu „Plaster Łódzki”. Nominowany do nagrody „Punkt dla Łodzi” (2010, 2011 i 2014), laureat w 2010 za Plaster Łódzki i w 2013 za Puls Literatury. Za działalność artystyczną i animacyjną laureat nagrody Prezydenta Miasta Łodzi (2010). Jeden z inicjatorów i koordynator obchodów Roku Tuwima w 2013. Dyrektor biura organizacyjnego Festiwalu Puls Literatury, współautor projektów i koordynator Pulsu Języka, Forum Młodej Literatur, EtnoPulsu, Obraz+Tekst=Sztuka, Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych. Pomysłodawca i jeden z nielicznych przedstawicieli Polski podczas Europejskiej Stolicy Kultury w Płowdiw w 2019 r.

Leave your comment

<